Blog

Cukrzyca a alkohol w noc sylwestrową


Alicja | Grudzień 29, 2017 11:26 pm | ,

Zbliża się Sylwester- czas zabawy i świętowania, często z udziałem różnych trunków. Dzisiaj będzie o tych procentowych. Alkohole wysokoprocentowe oraz słodkie alkohole zaburzają poziom glukozy we krwi, co może być dużym problemem zwłaszcza dla diabetyka.

 

Niewielka ilość alkoholu podczas zabawy Sylwestrowej nie jest zabroniona pod warunkiem, że cukrzyca jest dobrze wyrównana i gdy się przestrzega kilku zasad.

 

Po pierwsze, nigdy nie pij na pusty żołądek. Alkohol – zwłaszcza ten mocniejszy, zawierający więcej niż 8% alkoholu – hamuje uwalnianie glukozy z wątroby, co może prowadzić do niedocukrzenia. Dlatego ważne jest, żeby zjeść pożywny posiłek przed planowaną imprezą i pamiętać o tzw. „przekąsce” podczas spożywania alkoholu.

 

 

Po drugie, unikaj piwa, które zawiera zawiera dekstryny (węglowodany złożone, dość łatwo przyswajalne) i ma wysoki indeks glikemiczny. A jak wiadomo, napoje tego typu szybko się wchłaniają i podnoszą poziom cukru we krwi. Tak samo jest w przypadku innych słodkich alkoholi – słodkiego wina, likierów, nalewek, drinków na bazie słodkich napojów. Powodują ogromne skoki glukozy we krwi i nawet te słodkie alkohole zwiększają ryzyko późnego niedocukrzenia. Dlatego lepiej z nich zrezygnuj.

 

Po trzecie, szalony taniec przez wiele godzin na parkiecie, z przerwami na „kieliszeczek”, też może zwiększać ryzyko niedocukrzenia. Wysiłek fizyczny obniża poziom glukozy we krwi, a wątroba stara się na pozbyć „trucizny” w postaci mocnego alkoholu i mimo że posiada jakieś „zapasy glukozy” zatrzymuje je. Dlatego kontroluj poziom cukru i w razie potrzeby uzupełnij węglowodany.

 

 

Jeśli masz wyrównaną cukrzycę i kontrolujesz chorobę, możesz w ostatnią noc starego roku pozwolić sobie na alkohol, ale zachowaj umiar (dopuszczalna ilość alkoholu  – 20g dla kobiety, 30g dla mężczyzny). Wybierz ten nie słodki, np. kieliszek wytrawnego czerwonego wina, drink na bazie wódki lub ginu z dodatkiem napojów typu „light”. I pamiętaj o zdrowej przekąsce.

 

Powstrzymaj się od picia alkoholu przy niewyrównanej cukrzycy, przy jej powikłaniach, przy nadciśnieniu i przy wysokim poziomie trójglicerydów. Nawet niewielka ilość alkoholu może mieć wówczas poważne konsekwencje.